Yaz Tatilinde Neler Yapılabilir ?

Yaz Tatilinde Neler Yapılabilir ?

Evet, özgürsünüz istediğiniz kadar uyuyabilir, sabahlara kadar film seyredebilir veya arkadaşlarınızla bolca dedikodu yapabilirsiniz. Ancak koca bir yılın yükünü üstümden atayım derken dikkat edin o yükün altında kalmayın.

Aşırı tempolu bir yıl geçirdiğinizi düşünürsek dinlendirici ve eğitici bir tatil programı yapmanın vakti gelmiş demektir.

Sizler için hazırladığım birkaç ipucu…

 

 

1- Uyku düzeninizi bozmayın.

Uykunun hem fiziksel hem ruhsal açıdan ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Biyolojik saatimiz, bütün vücut fonksiyonlarımızı etkiler. Yemek yeme düzenimizden tutun da kan basıncımıza kadar her şey uyku düzenimizle oldukça alakalıdır.

Bir araştırmaya göre aksaklığa uğrayan biyolojik uyku saatleri; depresyona, bipolara ve daha birçok duygu durum bozukluğuna sebep olabiliyor. Kısacası biyolojik saatimiz, hayatımız için büyük bir önem arz ediyor. Bu yüzden uyku düzeninizi biyolojik saatinize göre ayarlamak çok ama çok önemli.

 

 

2- Rutinleri bırakın.

Monoton hayatınıza dur diyebilirsiniz. İlginizi çeken fakat yapmadığınız, yapamadığınız aktiviteleri yapabilirsiniz. Resim yapın, akşam yürüyüşlerine çıkın, evcil hayvan besleyin, enstrüman çalmayı deneyin, bisiklete binin, çiçek yetiştirin, sosyal aktivitelere katılın. Böylelikle kaçırdığınız fırsatları görebilir, yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz.

 

 

 

3- Tatile çıkın.

İmkanınız varsa 3-4 günlük tatilden kimseye zarar gelmez. Görmek istediğiniz bir yere veya bir sahil kentine gidebilir, stres ve yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

4- Kitap okuyun.

Tatilinizi sadece fiziksel aktivitelerle tüketmeyin. Bolca kitap okuyup hayal dünyanızı genişletebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Kitap okuyarak güzelce vakit geçirilebileceği unutulmamalıdır.

 

 

 

5- Film izleyin.

Zaman bulamayıp izleyemediğiniz filmleri veya kaçırdığınız dizileri izlemek için tatilinizi değerlendirebilirsiniz.

 

 

 

 

6- Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin.

Bilgisayar ve telefonu her zaman bulabilirsiniz fakat sevdikleriniz için bu pek mümkün değil. O yüzden sevdiğiniz, değer verdiğiniz insanlarla bolca vakit geçirin, bolca anı biriktirin. Böylelikle stresten ve depresyondan uzak kalmış olursunuz.

 

 

 

7- Spor yapın.

Spor yapmak yaşam kalitenizi arttırmanıza ve geliştirmenize yardımcı olur.

Fiziksel performansınızı geliştirir.

Streslerden korunmaya ve kurtulmaya yardımcı olur.

Denge ve koordinasyonunuzun gelişmesine yardımcı olur.

Kolay ve iyi uyumanıza yardımcı olur.

İyi bir fiziksel görünüş sağlar.

Kendinize olan güven duygunuzu arttırır.

Bol enerji verir. Günlük hayatınızda acil durumlarda ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar ve sonradan ihtiyaç olabilecek daha fazla enerjinizi korumanıza yardımcı olur.

 

8- Müzik Dinleyin.

” Ohio Devlet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yoğun bakım ünitesindeki hastaların sevdikleri müzikleri veya şarkıları dinlemeleri anksiyete (kaygı) seviyelerini üçte bir oranında düşürmüştür. Ancak bu sonucun elde edilmesinde etkili olan herhangi bir şarkının dinletilmesi değil, kişinin aşina olduğu ve bu sebeple ona rahatlık veren eserlerin tercih edilmesidir.”

 

9- Bolca fotoğraf çekilin.

Tatil boyunca yaptıklarınızı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekip albüm oluşturabilirsiniz.

Bir araştırmaya göre fotoğraf çekmek günlük aktivitelerin zevkini artıyor. Ayrıca dikkatimizi toplamakla beraber aktivitelerle daha fazla ilgilenmemizi sağlıyor.

 

10- Acele etmeyin.

>

Büyük bir zaman dilimine sahip olduğunuzu unutmayın ve yaptığınız etkinliklerden keyif almaya bakın. Ömrünüzü hızlı tüketmeyin…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir