Stefan Zweig – Amok Koşucusu

Stefan Zweig – Amok Koşucusu

 

Yazar :Stefan Zweig

Yayınevi :Venedik Yayınları

 

Arka Kapak

Stefan Zweig, 1881’de Viyana’da dünyaya geldi. Avrupa’ da iyi bir eğitim gördü. 1. Dünya Savaşı sırasında İsviçre’de ikamet etti. Savaş sonrasında ilk evliliğini Frederike von Winternit’ le yaptı. 1934’de Nazi baskısı nedeniyle ülkesini terk etti. 1939′ da ikinci evliliğini Lotte Altman’la yaptı. Sonra New York’a, ardından da Brezilya’ya gitti ve buraya yerleşti. 1942′ de intihar etti. Çeşitli sebepler söylense de bu intiharın asıl sebebi hiç bilinmedi.

Stefan Zweig, öykü ve romanlarının yanında, yazdığı yaşam öyküleriyle de hala yaşayan bir yazardır. Yaşamından geriye onlarca eser bırakmıştır. ”Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Bir Çöküşün Hikayesi, Satranç, Amok Koşucusu, Muhteşem Gece, Yakıcı Sır ve Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat ” en ünlü eserleri arasında yer alır.

 

Yorum

Zweig’in ustalığını konuşturduğu bir diğer eseri.

Bir oturuşta bitirebileceğiniz sürekleyici bir kitap. Zweig çoğu kitabında olduğu gibi kusursuz bir şekilde işlediği ruhsal ve fiziksel betimlemeleri ile karşımıza çıkıyor. Seksen üç sayfalık bu kısa romanda (İş Bankası Yayınları’nda altmış dört sayfa) ruhsal çöküşün kaçınılmazlığı ve trajik sona yaklaşan bir doktorun kısa bir zamanda yaşadıkları anlatılıyor. Dili oldukça anlaşılır ve sade. Akıcı bir şekilde okuyabilirsiniz. Romanı okurken başarılı ruhsal betimlemeler sayesinde boğucu, kasvetli bir dünyada buluyorsunuz kendinizi. Psikolojik tahlillerde bulunabileceğiniz ve merak uyandırıcı bir kitap olduğu için psikolojiyle ilgilenen arkadaşlara tavsiye edebilirim. İyi okumalar…

”Amok mu? Galiba hatırlıyorum… Malezyalılarda görülen bir tür sarhoşluk…”

”Sarhoşluktan öte bu… çılgınlık, insanın öfkeden gözünün dönmesi… insanın korkunç,

delice bir saplantıya kapılması, öyle ki hiçbir biçimde alkol zehirlenmesiyle kıyaslanamaz…”

 

”Ne mutlu okumuş olana, Ne mutlu bize.”

 – Mert Fatih TURANLI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir