SIGMUND FREUD- Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi- Kurt Adam Vakası

SIGMUND FREUD- Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi- Kurt Adam Vakası

 

 

Çevirmen: Dilmen Muradoğlu

Yayın tarihi: 2018, İstanbul

ISBN: 978-605-02-0047-8

Baskı sayısı: 4. Baskı

Sayfa sayısı: 160

 

Arka Kapak

“Kurt Adam Vakası, hiç kuşkusuz Freud’un ele aldığı en önemli vakalardan biridir. Genç ve zengin bir Rus olan hasta, 18 yaşından itibaren duyduğu rahatsızlıklar nedeniyle Freud’a gelir. 1910-1914 yılları arasında süren tedavinin ardından Freud vakayı kaleme alır ancak bir süre yayımlamaz. Daha önce ele aldığı Küçük Hans’ın at fobisiyle, genç adamın kurt fobisi Freud için karşılaştırılabilir niteliktedir.

Vakanın Freud için asıl önemi ise, çocuk cinselliğinin varlığına yönelik kuşkuları bertaraf etmesi, böylece kuşku duyan Adler ve Jung’u eleştirmesi için sağlam kanıtlar sunmuş olmasıdır.

 

YORUM

Bir Psikolojik Danışmalık ve Rehberlik bölümü öğrencisi olarak kitaptan çok etkilendim. Gördüğümüz alan derslerinde elbette Freud’dan sıkça bahsedildi ancak kitabı okuduktan sonra Psikanaliz hakkında daha ayrıntılı bir bilgiye sahip oldum. Freud’un Psikanaliz teknikleriyle vakayı incelemesi gerçekten muazzam. Dolaylı yollardan yaptığı çıkarımlar karşısında hayrete düştüm diyebilirim. Ayrıca büyük bir itina ile çocuk cinselliğinin üstünde duruyor.  Freud, hastanın yaşadığı olayları ne yapıp ne edip çocukluğuyla ilişkilendiriyor. Bunu öyle olaylar karşısında yapıyor ki çok şaşırıyorsunuz ve iyice meraklanıyorsunuz. O yüzden baya sürükleyici bir kitaptı diyebilirim. Arka kapaktaki anlatımın yeterli olması sebebiyle içerik hakkında bilgi vermeyi gerek görmüyorum. Kitapta geçen psikolojiye özgü terimlerden dolayı psikoloji hakkında detaylı bilgi sahibi olmayan arkadaşlar için biraz ağır olabilir. Bunun dışında özellikle PDR ve Psikoloji bölümü öğrencil

erinin kesinlikle okuması gereken bir kitap. Tavsiye ederim. İyi okumalar…

 

 

”Ne mutlu okumuş olana, Ne mutlu bize.”

 – Mert Fatih TURANLI

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir