Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos

Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos

Orijinal Adı: Meu Pé de Laranja Lima

Çevirmen: Aydın Emeç

Sayfa Sayısı: 183

Baskı Yılı: 2018

Yayınevi: Can Yayınları

 

Arka Kapak

Yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan Jose Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı Şeker Portakalı, “günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü”dür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos’un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze’nin başından geçenleri anlatır. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı “yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını” söyler.

Aydın Emeç’in, güzel Türkçesiyle dilimize armağan ettiği Şeker Portakalı’nın başkahramanı Zeze’nin büyüdükçe yaşadığı serüvenleri, yazarın Güneşi Uyandıralım ve Delifişek adlı romanlarında izleyebilirsiniz.

 

Yorum

İçindeki sonsuz sevgiyle dünyayı kucaklayan bir çaresiz yavrucağın hikayesi. Daha beş yaşında olmasına rağmen oldukça zeki bir çocuk olan Zeze, kalabalık ve yoksul bir ailenin çocuğudur. Okumayı henüz okula gitmeden öğrenmiştir. Zeki olduğu kadar bir o kadar da haşarı bir çocuk olan Zeze, ailesi ve çevresi tarafından ”şamar oğlanı” haline getirilmiştir. Yaptığı tüm haylazlıklar sonucunda – tabi yakalanırsa eğer – ailesi tarafından hunharca dayak yemektedir. Zeze, başka bir eve taşındıklarında kardeşleri bahçedeki her bir ağacın yanına koşar ve ağacı sahiplenirdi. Fakat Zeze, bu konuda oldukça geç davranmıştı ve kendisine kimsenin ilgiyle yaklaşmadığı bir şeker portakalı fidanı kalmıştı. Zeze bunu kabullenmişti ve artık yeni bir dostu olmuştu. Adını da kendi koymuştu. Minguinho, diğer adıyla Xurururca.

Zeze her çocuk gibi Noel gecesinde hediyeler beklerdi. Fakat yoksul bir ailesi olduğu için ne babası ne de annesi çocuklarına hediye alamazdı. Zeze için büyük bir hayal kırıklığı olurdu bu.

Zeze’nin yapmaktan en çok zevk duyduğu şeylerden biri ise Portekizli bir adamın sahip olduğu oldukça fiyakalı bir arabanın arkasından asılı kalarak rüzgarı tüm içtenliğiyle hissetmesiydi. Bu çok tehlikeliydi, hiçbir çocuk bunu göze alamazdı. Fakat Zeze bunu denemiş ve sonucunda yakalanmıştı. Daha sonra acımasız Portekizlinin dayağını yemekten kurtulamamıştı tabi.

En sevdiği bir diğer şey ise şarkı söylemekti. Her hafta mahallelerinden geçen sokak şarkıcısını büyük bir hevesle bekler ve onu takip ederek yeni şarkılar öğrenirdi. Bir zamandan sonra sokak şarkıcısıyla dost olup bu işi birlikte yapmaya başlamışlardı.

 

Yazar, kendi hayatından yola çıkarak kitabı on iki günlük kısa bir sürede yazmış. Anlatımı ve dildeki sadeliği olsun gayet anlaşılır bir kitap. Öyle ki başkahramanın duygularını direkt olarak benimsediğimi söyleyebilirim. Kitap sayesinde çocukluk yıllarıma geri döndüm ve bir yandan pişmanlıklarıma üzülüp diğer bir yandan da zamanında ne kadar şanslı bir çocuk olduğuma sevindim. Kitaptan, çocukların ilgiye ve şefkate ihtiyaç duyduğundan dolayı ebeveynlerin nasıl bir tutum sergilemesi gerektiğini ve her çocukların ne kadar değerli olduğuna dair çıkarımlarda bulunmamız mümkün. Çaresiz bir çocuğun hayat hikayesini anlatan bu güzel kitabı herkese tavsiye ederim. İyi okumalar…

 

”Daha çok anlat,” dedim.

”Hoşuna gidiyor mu?”

”Çok. Elimden gelse, seninle sekiz yüz elli iki bin kilometre hiç dur

madan konuşurdum.”

”Bu kadar yola nasıl benzin yetiştiririz?”

”Gider gibi yaparız.”

 

 

 

”Ne mutlu okumuş olana, Ne mutlu bize.”

 – Mert Fatih TURANLI

Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos” için 2 yorum

 • 4 Eylül 2018 tarihinde, saat 11:30
  Permalink

  Şeker portakalı, ortaokul öğrencilerine okuması için önerilen bir kitap. Ebeveynlere yol gösterecek bir kitap olsa da öğrencilerin okuması uygun mu sence?

  Yanıtla
  • 5 Eylül 2018 tarihinde, saat 02:24
   Permalink

   Uygun olduğunu düşünüyorum. Çocuk, kitaptaki Zeze karakteriyle kendini özdeşleştirebilir ve kendi yaşadıklarını bu kitap sayesinde farklı yorumlayabilir. Ayrıca kitaptaki karakter veya karakterlere kendisini yakın hisseden çocuk duygusal açıdan rahatlayabilir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir