Psikanalize Giriş-2 Nevrozlar – FREUD

Psikanalize Giriş-2 Nevrozlar – FREUD

 

 

Kağıt Kapak: 304 sayfa

Yayıncı: Say Yayınları

Dil: Türkçe

 

Arka Kapak : 

Freud’un 1916-1917 yılları arasında geniş bir dinleyici kitlesine vermiş olduğu temel psikanaliz konferansları üzerinden kaleme aldığı Psikanalize Giriş’in nevrozlarla ilgili kısmı olan bu kitap, toplam 16 ders niteliğindeki bölümden oluşuyor.
Nevrotik semptomların da en az yanılgılar ve düşler kadar anlam taşıdığını ve bu semptomların onları açığa vuran insanların yaşamlarıyla doğrudan ilişkili olduğunu söylüyor. Saplantı nevrozu, travma nevrozu, direnme ve bastırma, cinsel yaşamın etkileri, korku, narsizm ve aktarım gibi başlıklar üzerinden psikanalizin çerçevesini genişletirken, sağlıklı insanlarda da görülen nevrotik belirtileri örnekler üzerinden ortaya koyuyor.
Freud’un, psikanalizi öğretmek amacıyla hazırlamış olduğu bu değerli eserde, 30 yıllık araştırmalarının özetiyle beraber geliştirmekte olduğu psikanaliz kuramının temellerini bulacaksınız.
Ä°lgili resim

Yorum : 

Freud’dan ve kuramından etkilenmiş biri olarak Freud okumaktan hiçbir zaman sıkılmadım. Lisans eğitimimde kendisiyle tanıştığımda şaşkınlıkla kuramını öğrenmeye başlamıştım. Şimdi de aynı merakla bu kitabını okumaya başladım ve bitirebildim. Freud kuramını sohbet havası içerisinde, bizleri sıkmadan anlatıyor. Sadece anlatmakla da kalmayıp aynı zamanla vaka örneklerini de bizimle paylaşıyor. Aklımızda beliren soru işaretlerini ise daha biz sormadan cevaplıyor. Psikoloji jargonu oldukça fazla. Bu yüzden kitabı sindire sindire okumakta fayda var. Psikanaliz hakkında daha önce genel bilgiye sahip olmayanlar için kitap anlaşılır olmayabilir. Başlangıçta sade olmasına rağmen ilerledikçe sadeliğin dışına çıkıldığını söyleyebilirim.

Kitapta bahsedilen konulara değinecek olursam; adından da anlaşılacağı üzere genel olarak nevrozlardan ve çeşitlerinden bahsediliyor. Eser, Freud’un hayatının kısa bir özetiyle başlıyor ve psikanalizin tanıtımıyla devam ediyor. Semptomların nasıl ortaya çıktığını ve bunların anlamları üzerinde de yeterince duruyor. Topoğrafik kuramından yola çıkarak bastırmanın nasıl gerçekleştiğini yani, bir düşüncenin, duygunun ya da yaşantının kişi için dayanılmaz olduğunda bu durumları farkında olmadan bilinçaltına alınmasını titizlikle anlatıyor. Ayrıca Freud’a göre bir insanın anlaşılmasında vazgeçilmez olan cinsel hayatın kişi için önemini ve semptomların(belirtilerin) ortaya çıkmasındaki temel faktörlerden biri olduğunu her daim vurguluyor. Kişi için önemli olan bir diğer tedavi yöntemi olan rüya yorumlamalarından da söz etmeden geçmiyor. Rüyalardaki objelerin anlamlarından söz etmese de bu konu hakkında bizi genel olarak bilgilendiriyor.

Keyifli okumalar…

 

ALINTILAR :

”Bir semptom ne kadar kişisel bir nitelik kazanmışsa, ilgili kişinin yaşantılarıyla orada o kadar kapsamlı bir ilişkinin kurulabileceğini bekleyebiliriz. Böyle bir durumda yapılması gereken hiç duraksamaksızın anlamsız bir düşünceyi anlamlı, amaçsız bir eylemi amaçlı gösteren geçmişteki yaşantıyı ele geçirmek olacaktır.”

” Yazgı, Kral Ödipus’u babasını öldürüp annesiyle evlenmeye yükümlü kılmıştır. Kral Ödipus, söz konusu kehanetten kaçıp kurtulmak için başvurmadığı önlem kalmaz, yine de kehanette sözü edilen suçu işlediğini öğrenince gözlerini kör ederek, kendi kendini cezalandırır.”

”Küçük adamın eğitimi dört beş yaşında nihayete erer ve çocuk bu yaştan sonra kendi içindekileri yavaş yavaş açığa vurmaya başlar.”

” Tedavi çalışmalarımızın amacını değişik şekillerde dile getirebiliriz: Bilinçdışını bilinçli duruma get

irmek, represyonları (bastırmaları) ortadan kaldırmak, unutmaların (amnezi) yol açtığı boşlukları doldurmak, bunların hepsi de aynı kapıya çıkar.”

 

 

”Ne mutlu okumuş olana, Ne mutlu bize.”

 – Mert Fatih TURANLI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir