Kızıl Elma – Cengiz Aytmatov

Kızıl Elma – Cengiz Aytmatov

 

Kitabın Yazarı: Cengiz Aytmatov

Kitap Türü: Öykü/Hikaye

Yayınevi: Ötüken Yayınları

Yayınlandığı Yıl: 1964

Sayfa Sayısı: 118

ISBN: 9754370931

 

 

Arka Kapak

Yazarın güçlü bir sembolizm kullanılarak yazılmış beş güzel hikâyesi… Aşk ve heyecan, gelenekler ve tarih, savaş ve Kırgız Türkünün dramı.. ve ille de vatan toprakları, toprak sevgisi, toprağı verimli kılmak için bütün yokluklara, güçlüklere göğüs gererek çalışan Kırgız gençleri… Bütün hikâyelerde yazarın çağlardan ses derleyen nefis üslûbunu ve eşsiz anlatım gücünü bulacaksınız.

 

Yorum

Cengiz Aytmatov’un okuduğum ikinci kitabı. Daha önce Beyaz Gemi’yi okumuştum. Beyaz Gemi kitabındaki tadın aynısını aldım diyebilirim. Yazar, yine eşsiz betimlemeleriyle kırsal hayatı iliklerimize kadar hissettiriyor bizlere. Bu kitabında beş tane hikayeye yer vermiş. Bu hikayelerde gelenek ve görenekleri, kırsal hayatı, yaşamları mücadelelerle geçen gençleri ve aşkın saf halini anlatıyor. Kızıl Elma ve Deve Gözü hikayelerini çok beğendim. Hikayeler kısa olduğu için fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Kızıl Elma’da eşiyle geçinemeyen bir adamın çok sevdiği kızından dolayı evliliğine son verememesini farklı bir olay üzerinden anlatıyor. Deve Gözü’nde ise köy hayatında, acımasız bir adamın elinde ezilen bir gencin yaşadıkları anlatılıyor.

<
p>Kitabı bir oturuşta bitirebilirsiniz. Hikayeler kısa olmakla birlikte oldukça sürükleyici. Bu kitabı herkese tavsiye ederim. İyi okumalar…

 

 

 

”Ne mutlu okumuş olana, Ne mutlu bize.”

 – Mert Fatih TURANLI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir