Japonya Eğitim Sistemi

Japonya Eğitim Sistemi

PISA’daki başarıları ile ön plana çıkan ülkelerden biri olan Japonya, nasıl bir eğitim sistemine sahip?

Japonya’da öğrenciler 6 yıl ilkokul, 3 yıl ortaokul eğitimi olmak üzere toplam 9 yıl zorunlu eğitim görürler. 6 yaşına gelen her çocuk ilkokula başlar. İlkokulda öğrenim gören öğrenciler üniforma giymezler fakat ortaokuldaki öğrenciler için üniforma zorunludur. Japon aileler isterlerse zorunlu eğitimden önce çocuklarını anaokuluna gönderebilirler. Fakat okul öncesi eğitim, zorunlu eğitimin aksine ücretlidir. Eğitim – öğretim yılı 1 Nisan’da başlar, 31 Mart’ta biter. Ayrıca eğitim dönemleri Nisan-Temmuz ortası, Eylül-Aralık sonu ve Ocak-Mart sonu olmak üzere 3 dönemden oluşur. Yaz tatili 6 hafta ve ara 2’şer haftalık yarı tatilleri vardır.

 

 

Japonya’daki okullarda hizmetli kadrosu bulunmuyor. Okul temizliğini, öğrenciler ve öğretmenler işbirliği içerisinde kendileri yapıyor. Bu sayede öğrenciler sorumluluk bilincini de edinmiş oluyorlar. Japonya’da sınıflarda çocuklar “han” adı verilen 4-6 kişilik küçük ve karışık kabiliyet gruplarına ayrılarak ortaklaşa ödev hazırlamakta ve sunmaktadırlar. Dikkat çeken bir diğer nokta ise okullarda yemekhane bulunmaması. Öğretmenler ve öğrenciler aynı yemeği yemek zorundadır ve  öğrenciler yemeklerini sınıflarında yerler. Öğrenciler tabaklarında yemek bırakmamaya teşvik edilir, hepsi “Temiz Tabak Kulübünün” doğal üyesidir.

 

 

Japonya’da her öğretmene ilkokulda 25, ortaokulda 18, yüksekokulda 11 öğrenci düşmektedir. Her sınıftan tek öğretmen sorumludur. ”Yedek Öğretmen” kalıbı yoktur. Öğretmenin derslere gelmediği takdirde öğrenciler düzeni bozmadan ders çalışırlar. İlkokulun yaklaşık ilk 4 yılında bilgiden daha çok görgü kurallarına önem veriliyor. Öğrencilerin toplum içindeki davranışları ve kültürlerine göre yaşamaları eğitimciler için oldukça önem taşıyor. Ayrıca verilen eğitim ”bireye saygı” değil de ”topluma saygı” adı altında verildiği için birçok eğitim sisteminden ayrılıyor. Bir diğer önemli nokta ise akşam saatlerine kadar verilen etüt hizmeti. İsteyen öğrenciler derslerden sonra yapılacak olan etütlere katılıp, başarısız olduğu konuları telafi edebiliyor.

 

 

Japonya’da ortaokuldan liseye geçiş, Bölge Eğitim Kurulları tarafından Mart ayında yapılan ortak bir sınavla gerçekleştirilir. Ancak, bölgesel yapıya göre verilen testler değişebilir. Sınav soruları Japonca, İngilizce ve matematikten oluşmaktadır. Ancak bazı yönetimler, fen bilimleri ve sosyal bilimlerle ilgili konuları da sınav sorularına eklemişlerdir. Soruların yarısı 3. sınıfta öğrenilen konulardan gelir. 9. sınıfın sonunda, eğitimlerine devam etmek isteyen bütün öğrenciler liselere başarılı bir şekilde yerleştirilir. Japonya’da tam gün, yarım gün ve mektupla öğretim yapan liseler olmak üzere üç çeşit lise bulunmaktadır. Tam gün eğitim yapan liseler 3 yıl, yarım gün ve mektupla öğretim yapan liseler ise 4 yıl ya da daha uzun süre devam etmektedir.

Ülkede ulusal okullar, kamu okulları ve özel okullar olmak üzere üç tür okul bulunmaktadır.

-Ulusal okulların finansmanı merkezi hükümetçe,

-Kamu okullarının il ve belediye yönetimlerince,

-Özel okullarınınki ise özel kuruluşlarca karşılanmaktadır.

Ülke okullarının %28’i özel okuldur.

Dikkat çeken diğer bir konu ise öğrencilerin derslere devam oranı. Bu oran yapılan bir araştırmaya göre %99.99. Ayrıca Japonya’da okur-yazarlık %99’dur ve ulusal bütçenin %12’si eğitime ayrılır.

 

 

Derleyen : Mert Fatih TURANLI

 

Kaynaklar:

https://nation.com.pk/22-Aug-2017/japanese-education-system

https://www.thoughtco.com/the-japanese-education-system-2028111

https://onedio.com/haber/japon-egitim-sisteminin-one-cikan-15-ayirt-edici-ozelligi-512208

https://www.matematiksel.org/zorlu-ama-basarili-japonya-egitim-sistemi/

a>

Kıral Bilgen ve Kıral Erkan”JAPONYA İLKÖĞRETİM SİSTEMİ ve TÜRKİYE İLKÖĞRETİM SİSTEMİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Comparıng The Japanese Prımary School System And Turkısh Prımary School System”,Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Dergisi, 12 (2009), 53-65 53

 

Japonya Eğitim Sistemi” için 4 yorum

 • 28 Şubat 2018 tarihinde, saat 20:47
  Permalink

  Fatih bey araştırmalarınız çok güzel ve bilgilendirici bir sonraki araştırmanızı Güney Kore eğitim sistemi üzerine yaparsanız çok mutlu olurum. Iyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • 1 Mart 2018 tarihinde, saat 14:46
   Permalink

   Teşekkür ederim Feyza hanım. Faydalı olabilmişimdir umarım. İsteğinizi göz önünde bulunduracağım. 🙂

   Yanıtla
 • 3 Mart 2018 tarihinde, saat 19:47
  Permalink

  Fatih bey severek takip ediyoruz

  Yanıtla
  • 4 Mart 2018 tarihinde, saat 02:40
   Permalink

   Teşekkürler Ahmet bey. 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir