Günübirlik Hayatlar – Irwin D. Yalom

Günübirlik Hayatlar – Irwin D. Yalom

Yayınevi PEGASUS YAYINLARI

Yazar IRVIN D.YALOM

Dil TÜRKÇE

Sayfa Sayısı 207 SAYFA

Yıl 2015

Arka Kapak:

Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius, “Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok,” diye yazmış. İşte ünlü psikiyatr Irvin Yalom da bu sonsuz varoluşun küçük bir parçasını işgal eden günübirlik hayatları, yani bizi yazıyor…

Yalom yıllarca üzerinde çalıştığı bu kısa hikayelerde hastalarının mücadelelerini konu ettiği kadar kendi sarsıntılarını da anlatıyor ve iki önemli sorunun üzerine gidiyor: Kısa da olsa nasıl anlamlı bir yaşam sürüp her günün tadına varabiliriz? Ve kaçınılmaz son olan ölüm gerçekten ne ifade ediyor?

Öfke sorunu yaşayan bir kadın, her istediğine sahip ancak bir türlü mutlu olmayı bilmeyen bir iş adamı, insanın bu dünyadaki konumu üzerine düşünen ve bir yandan da kendi acısıyla başa çıkmaya çalışan yeni mezun bir psikolog… Irvin Yalom’un gerçek psikoterapi seanslarından derlediği bu hikayeler, zorlukları ve tatlı anlarıyla yaşamı bir bütün olarak kabullenmeyi öğretirken aynı sayfaya her baktığınızda farklı şeyler görebileceğiniz bir başucu kitabı olduğunu kanıtlıyor.

Yorum:

Kitap 10 farklı psikoterapi öykülerinden oluşuyor. Bu öyküler gerçek olmakla birlikte yazar bazılarına kendi kurgularını eklemiş ve terapötik ilişkide vazgeçilmez olan gizlilik kavramını ihlal etmemek için bazı değişiklikler yapmış. Öykülerin neredeyse hepsini beğendiğimi söyleyebilirim. Farklı karakterler, farklı yaşanmışlıklar olmasına rağmen çıkış kapısının çoğu zaman aynı olması, insanın varoluşunda önemli olan temel faktörleri(ölüm, hayatın anlamı) anlamamızı sağlıyor. Tabi sadece anlamakla kalmıyor kendi hayatınız içerisinde bazı benzerlikler yakalamaya çalışıyorsunuz. Kitapta insan varoluşu, hayatın anlamı, ve kaçınılmaz olan ölüm ”konuları” (danışanlara göre ”sorunları”) çok iyi işlenmiş. Ölümün insan hayatındaki yerinin bir problemden ziyade bir fırsat olduğundan ve insanların bununla yüzleşmesi gerektiğinden defalarca söz ediliyor. Diğer taraftan yaşamlarının belli bir dönemi problemli geçen danışanların gözünden kaçırdığı ve kendisinde çok büyük değişimler yaratacak olan küçük değişikliklerin farkına varıp hayatını değiştirmesi ders verir nitelikte. Mesleki açıdan bakacak olursam, terapi esnasında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalarını Yalom’un bizimle paylaşması çok özel ve farklı bir bakış açısı edindiğimi söyleyebilirim. Bunun yanında anlatımının iyi olması beni terapi odasında üçüncü bir kişi olarak bulunmamı sağladı. Oldukça sürükleyici bu kitabı herkeseözellikle de meslektaşlarıma tavsiye ederim. İyi okumalar…

 

 

Alıntılar:

”Her şey, düşüncenin verdiği biçimi alır. Ve düşüncenizin kontrolü sizin elinizdedir. Dolayısıyla yargılarınızı ortadan kaldırmaya karar verdiğinizde huzura kavuşursunuz. Tıpkı, burnu dolaşan bir denizcinin sakin sulara, dalgasız bir koya erişmesi gibi.”

”Zarar gördüm düşüncesini ortadan kaldırırsan zararı da ortadan kaldırmış olursun.”

”Her insan kendisini diğer insanlardan daha çok sevdiği halde neden kendi fikrine diğer insanlarınkinden daha az önem verir?”

”Eğer biri beni sevmiyorsa bu onun sorunudur. Benim tek amacım, kınanmamı gerektirecek bir şey söylememek ya da yapmamaktır.”

”Sözünden dönmene ya da kendine olan güvenini yitirmene neden olabilecek hiçbir şeyi avantaj sayma.”

”Eğer biri hatalı olduğumu ispat eder, bir sözümün veya davranışımın yanlış olduğunu bana gösterirse memnuniyetle değişirim. Ben hakikatin peşindeyim. Hakikat kimseye zarar vermemiştir. Asıl zararlı olan, insanın kendi yanılsamalarını ve cehaletini ısrarla sürdürmesidir.”

”O halde sana ait olan bu ufak zaman diliminden doğayla uyum içinde geç ve memnuniyetle tam

amla yolculuğunu. Tıpkı olgunlaşan bir zeytinin, düşerken kendisini yaratan doğaya ve üstünde büyüdüğü ağaca şükran duyması gibi.”

 

 

 

”Ne mutlu okumuş olana, Ne mutlu bize.”

 – Mert Fatih TURANLI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir